!-- Biano Pixel Code -->

Proč si domů pustit len: výhody a nevýhody lněných tkanin

Len je krásný, 100% přírodní materiál, který je velmi příjemný na dotek. Je také velmi trvanlivý, vždyť mnozí z nás jistě opatrují doma ubrusy, utěrky či ložní prádlo po babičce, na kterých se čas nijak výrazněji nepodepsal. Ale ani len samozřejmě není dokonalý. Čistě lněné ubrusy, prostírání, ubrousky a utěrky či povlečení si ale většinou po pořízení prvních kousků do domácnosti postupně najdou cestu k našemu srdci. Protože len je zkrátka nezaměnitelný… Pojďme si v krátkosti a přehledně shrnout výhody i nevýhody lnu jako takového.

lnene_ubrousky_tululum

Mezi hlavní výhody lnu patří: 

TRVANLIVOST
Lněné vlákno je velmi silné a trvanlivé a jak se říká “stárne do krásy”. Praním postupně získává patinu, měkne a zvyšuje se jeho savost.

 

LEN JE VHODNÝ I PRO ALERGIKY
Lněné tkaniny jsou hypoalergenní, tedy nezpůsobují alergické reakce. Je také antiseptický, má vysokou odolnost proti plísním a houbám.

 

DOBŘE SI PORADÍ S VLHKOSTÍ
Len velmi dobře absorbuje vlhkost a naopak - schne velmi rychle. Lněné povlečení s těmito vlastnostmi tak naplno užijete v zimě i v létě. Ne nadarmo se říká, že len v létě chladí a v zimě hřeje.

 

UDRŽITELNOST A 100% PŘÍRODNÍ PŮVOD
Lněné látky jsou čistě přírodní a pro pěstování lnu i jejich výrobu je potřeba řádově méně vody než např. pro výrobu tkanin bavlněných. Díky této své vlastnosti je len také 100% odbouratelný, recyklovatelný a v přírodě se během pár let zcela rozloží. Doporučujeme však sledovat zemi původu lněných tkanin, není asi úplně nutné, aby k nám cestoval z daleka, když máme v Evropě tolik pěstitelů a zpracovatelů této krásné přírodní suroviny… ;)


… a v neposlední řadě je len prostě krásný.

 

lnene_ubrousky_tululum2 

Je však fér si přiznat, že len má také své nevýhody. Mezi ty patří zejména:

Mačkavost
Čím méně je len v podobě tkaniny v procesu výroby chemicky ošetřen, tím více se mačká. Na druhou stranu mu to však ponechává jeho nezaměnitelný charakter. A je tedy jen na nás, zda jej budeme chtít vyžehlit do “dokonalé” podoby nebo jej zkrátka necháme trochu pomačkaný. V každém případě při žehlení snese ty nejvyšší teploty a lépe se bude žehlit mírně vlhký či s napařováním…

 

Len uvítá šetrnější údržbu
Lněné tkaniny se doporučuje prát zvlášť na šetrnější program s použitím k přírodě přívětivých pracích prostředků. I když je bílý len možné vyvářet, nebývá to nezbytné a obecně se doporučuje prát lněné tkaniny max. na 40 stupňů. Při odstřeďování lnu stačí nižší otáčky (na šňůře pak již schne rychle) a pokud jej potřebujeme nutně sušit v sušičce, stačí nastavit nižší teplotu.

 

Len není levný
Produkce lnu tvoří jen mizivé procento celkové světové produkce textilií. Zpracování lnu je technologicky velmi náročné a tudíž nákladné - a výtěžnost polí nelze uměle zvyšovat ve stejné míře jako se tomu stává např. u bavlny. Při nákupu lněných textilií je potřeba mít na paměti, že se jedná hlavně o investici na mnoho let dopředu a že nás len odmění hlavně svou nezaměnitelnou (ne)stárnoucí krásou.

 

I přes všechny výše zmíněné nevýhody však věříme, že len je zkrátka “láska na první dotek” a k vašemu srdci si cestu najde.

 


NAŠE BESTSELLERY:

Zpět do obchodu