Pět rad, jak odstranit skvrny ze lnu

Je po svátcích. Při úklidu drobků z vanilkových rohlíčků jste možná zjistili, že vánoční hodování zanechalo lehké stopy nejen na vaší váze, ale bohužel i na oblíbeném lněném prostírání. Přinášíme pár tipů, jak se skvrn na lněných textiliích rychle zbavit.  

 

Základní pravidlo pro odstraňování skvrn ze všech materiálů zní – na nic nečekejte. Čím dříve postižené místo ošetříte, tím lepší bude výsledek. Pro každý případ je dobré mít v domácnosti žlučové mýdlo. U barvených tkanin vždy doporučujeme postup otestovat na malém kousku!  Různé barvy a postupy barvení mohou mít totiž různou stálost a odolnost. Obecně platí, že jako první pomoc na fleky je nejlepší studená voda. Vroucí vodu nikdy nepoužívejte při odstraňování skvrn od krve nebo vajíček. Bílkoviny v nich obsažené se srazí, a ještě více zažerou do látky.

 

jak_odstranit_skvrny_tululum_1200

 

A teď pár příkladů z praxe…

 

Jak vyčistit

...skvrny od vosku

Zbyla na lněném ubruse památka na příjemný večer při svíčkách? Řešení je jednoduché. Bílý vosk nejdříve seškrábněte nožem. Na místo přiložte utěrku a přežehlete. Pokud je viníkem barevný vosk, vložte textilii na chvíli do mrazáku. Vosk pak rovněž seškrábněte a látku zaperte pomocí žlučového mýdla. Následně vše šetrně vyperte v pračce.

 

...skvrny od kávy

Na vylitou kávu naneste nejdříve kuchyňskou sůl nebo jedlou sodu. Nechte působit asi 10 minut a pak propláchněte studenou vodou. Textilii vyperte v pračce.

 

...skvrny od červeného vína

I vám kladla maminka na srdce, že po návratu z večírku máte vypít aspoň jednu sklenici minerálky? Kromě vnitřních účinků umí minerální voda zatočit i s červeným vínem na povrchu. Látku v ní propláchněte a následně vyperte v pračce.

 

...skvrny od ovoce

Jahody, maliny nebo borůvky v kombinaci s dětskými prstíky dovedou vytvořit hotová umělecká díla. Bohužel většinou na místech, kde o umění příliš nestojíme. Na tyto fleky použijte teplé mléko nebo podmáslí. Látku do něj namočte aspoň na půl hodiny a následně vyperte v pračce. Na ovocné skvrny dobře funguje i citronová voda.

 

...skvrny od potu

Na nevzhledné skvrny od potu použijte zkuste smíchat litr teplé vody a tři polévkové lžíce octa. Látku vložte do roztoku a nechte několik hodin působit. Poté vyperte v pračce.

 


Všechny informace uvedené v tomto článku mají formu doporučení a příslušný postup je vždy třeba otestovat! Provozovatel těchto stránek nenese odpovědnost za případné vzniklé škody, děkujeme za pochopení.

NAŠE BESTSELLERY: