Vítejte doma! …u interiérové designérky Natálie Hrdé

Moc rádi vidíme, jak naše lněné kousky získávají nový domov - ve vašich ložnicích, jídelnách, kuchyních či obývacích pokojích. Zveme vás tedy na velmi stylovou návštěvu k interiérové designérce Natálii Hrdé, která si z naší nabídky pečlivě vybrala produkty pro doladění svého domova.

Natálie je kouzelnice s retro kousky, renovacemi a DIY triky. Její interiér oplývá šarmem “mid century modern”, a stejně jako my, propadla kouzlu přírodních materiálů, které zdobí její domov. Přinášíme také pár tipů přímo od Natálie, jak málo stačí k tomu zařídit si útulné bydlení.

Natalie_Hrda_rozhovor_1 Natalie_Hrda_rozhovor_2

Foto: Daniel Caha

Natálie, co tě přivedlo ke lněnému bytovému textilu a jaké jsou podle tebe jeho největší výhody? 
V první řadě to byl určitě design. Len má specifický vzhled, který díky své viditelné textuře a přirozené mačkavosti působí ležérně a nadčasově.

Proč by podle tebe měli lidé zvažovat používání lněného povlečení nebo ostatních textilií ve svém domě, obzvlášť ve srovnání s jinými materiály?
Len má hned několik výhod. Je odolnější než bavlna, takže vydrží dlouhá desetiletí. Málokdo ví, že si na něj nepřijde plíseň, pyl, prach a odpuzuje hmyz. Takže je skvělý třeba i pro alergiky.

Jaký je tvůj názor na estetiku lnu v interiéru? Některé jeho druhy mohou být hrubší, alespoň ze začátku...
Právě kombinace hrubších a jemnějších textur vytvoří v interiéru tu pravou harmonii. Navíc je len něco jako kožená bunda nebo muži, jednoduše zraje jako víno :). 

Natalie_Hrda_rozhovor_6

Co bys poradila lidem, kteří se chtějí pustit do zútulnění svého domova pomocí bytových doplňků, ale neví, jak začít? Existují nějaké tipy nebo zásady, které by měli brát v úvahu?
Začněte tím, že si definujete svůj styl a zaměříte se na klíčové prostory, jako je obývací pokoj nebo ložnice. Pracujte s různými texturami a nezapomínejte na funkčnost, která je stejně důležitá jako design. Nakupujte postupně, nikam nespěchejte a nebojte se zrovna u doplňků trochu odvázat. Zbytek interiéru může být minimalistický a decentní, ale právě doplňky mu dodají osobitost a šmrnc.

Co ty sama používáš od značky TULULUM a jsi spokojená? 
Zatím máme od značky TULULUM dokonalé povlečení. A spí se nám jako v bavlnce. Už se těším, až v létě vyzkouším jeho chladivé vlastnosti.

Natalie_Hrda_rozhovor_3
Foto: Daniel Caha

Co je tvoje osobní značka nebo nejoblíbenější styl?
Ráda skládám minimalistický základ se skandinávským stylem, doplněným o retro kousky. Inspiraci nacházím všude kolem - na Pinterestu, Instagramu, během cestování nebo při procházkách po Praze. Některé staré domy a jejich vnitrobloky jsou naprosto okouzlující, a plné nečekaných podkladů.

Můžeš naším čtenářům prozradit nějaké tipy, jak jednoduše zútulnit svůj domov? 
Samozřejmě. Začněte tím, že se zbavíte nepotřebných věcí a investujete do přírodních materiálů, jako je len nebo juta. Pokud přidáte dekorativní prvky, jako jsou lněné polštáře na sedačku nebo postel a ubrus či běhoun na jídelní stůl, dodáte každému prostoru harmonii a hravost. Nezapomínejte ani na doplňky jako jsou svíčky nebo obrazy, které dokonale doladí atmosféru a ukazují váš styl. 

Které barvy a vzory jsou aktuálně trendy při výběru textilních dekorací? 
Aktuálně jsou trendy hlavně výrazné syté barvy a organické či retro vzory ve stylu 70. let. Každopádně tento výrazný trend není pro každého a nemá určitě smysl, se do něj na sílu nutit. Doporučuji tedy sáhnout spíš po neutrálních přírodních tónech a případnou divočinu si dopřát třeba jen na malém doplňku.

Natalie_Hrda_rozhovor_5 Natalie_Hrda_rozhovor_4

Foto: Daniel Caha

Jaký je tvůj názor na kombinaci různých textur v jedné místnosti a jak je nejlépe skloubit? 
Různé textury dodávají místnosti charakter. Pro skloubení je klíčové vybrat hlavní texturu a pak přidávat další s ohledem na kontrast a barevnou shodu. Základním pravidlem je, že by se měl kombinovat jeden velký výrazný vzor s druhým, který bude naopak drobnější a decentnější.

Jaký je tvůj tip na zachovat rovnováhu mezi funkcionalitou a estetikou při používání různých dekorací? 
V první řadě je důležité si určit funkci místnosti a potřeby jejího uživatele. Například nemá smysl tlačit klienta, který doma pracuje na homeoffice do super trendy pracovní židle, která ale není ergonomická. Naopak dekorace snesou řekněme víc nerovnováhy mezi funkčností a estetikou, a můžete si zde dovolit víc experimentovat.

Natalie_Hrda_rozhovor_7

Jaké barevné schéma se nejvíce hodí do ložnice k vytvoření klidné a příjemné atmosféry? Jaké materiály jsou podle tebe vhodné jako ložní prádlo? 
Pro klidnou a příjemnou atmosféru v ložnici doporučuji použít neutrální barevné schéma s přírodními tóny jako jsou jemné odstíny bílé, šedé nebo pastelové barvy. Tyto barvy přispívají k pocitu uklidnění a pohody. Co se týče ložního prádla, přírodní materiály jako len nebo bavlna jsou nejvhodnější, protože jsou prodyšné a pohodlné.

Více o Natálii Hrdé a jejích projektech najdete na www.tadynaty.cz.


LNĚNÉ KOUSKY Z TÉTO INSPIRACE: